Giriş Yukarı HÜSEYİN KULELİ İçindekiler GALİP OTO

KEMALİYEYE ULAŞIM
KEMALİYE SEVGİSİ COM WEB SİTESİNE HOŞ GELDİNİZ(Hüseyin KULELİ)

KEMALİYE SİTELERİ
M.M.Cuher Okulu.sayfasi
Kemaliye.ilçesi.com
KekikpınarKöyü.com
Özdengazetesi.com
Burhantarlabasi.com
H.A.Akın Mes.Yük.Okulu
M.M.CÜHİR İLKÖĞRETİM OKULU WEB SİTESİ
AÇIK LİSE SINAVLARI
KEMALİYE  HARİTASI  
A.Ö.F.SINAV  SONUÇLARI
SINAV-SORU BANKASI
ÖĞRETMENLER  Sitesi
T C KİMLİK ÖĞRENME
TELEFON FATURASI
ADRES BANKASI
KARAVELET KÖYÜ PASİNLER/ERZURM
SİZİN SAYFANIZ
KEMALİYE'YE ULAŞIM YOLLARI
BUNA BAKIN
ARKADAŞLARIM
SEVDİKLERİM
ŞAİR:İbrahim CANLITÜRK

840'LI YILLARDA KEMALİYE


Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Çok iyi
iyi
Fena Değil
Normal
Karışık
Kötü
-------HIZLI MAİL------- 
  Adınız:
  E-Mail:

  Mesaj:


KEMALİYE'YE ULAŞIM YOLLARI:      

            Kemaliye eski adı Eğin olup doğu anadolu bölgesinde Erzincan iline bağlı şirin bir ilçedir. Doğuda Tunceli'nin Ovacık, güneyde Malatya'nın Arapgir, Elazığ'ın Ağın, Çemişgezek ve batıda Sivas'ın Divriği, kuzeyde Erzincan'ın İliç ilçeleri ile komşudur.Kemaliye, Erzincan'a 163, Malatya'ya 175 , Elazığ'a 145 km. uzaklıktadır. İlçe sınırları, bu iki il sınırının birleştiği bir noktadan başlar. 
Uzaklık açısından Elazığ iline daha yakın ve yol güzergahı daha rahattır. Böyle olmasına rağmen, Erzincan il sınırları içinde yönetilmesinde doğal coğrafyası yanında, politik nedenlerin de ağırlıkta olduğu düşünülebilir.
    İlçenin yüzölçümü, 1.168 km2 (kilometrekare), denizden yüksekliği 900 - 1000 m. dir. Erzincan ilinin güneybatısında bulunan ilçe merkezi, Munzur dağlarının batısında, Karasu vadisinde kuruludur. Vadinin doğu yamacı, dik bir duvar gibi yükselir. Batı yamaçları ise, hafif bir meyille genişleyen yerleşim birimlerinden sonra, yükselen sarp kayalar, Sançiçek yaylalarına çekilen bir set gibi devam eder.
İlçenin doğusunda 3188 rakımlı Munzur, batısında Harmancık ve Sançiçek, kuzeyinde Çal, Palandöken ve Avaz, güneyinde ise Kırkgöz dağlan sıralanır.
    Fırat nehrinin en büyük kolu Karasu, ilçe merkezinin hemen doğusundan geçer. İlçe toprakları içinde doğup, Karasu'ya karışan su kanaklarınm en önemlileri ise, merkez ilçeden kaynayan Kadıgölü ile, Sırakonak Köyü suyu, Umutlu (Barasor) derelerinin suyunu toplayan Ziyaret Suyu ve Kekikpınar Köyü'nden kaynayan Miran Çayı'dır.
Ayrıca Fırat boyunca 7 km. uzanan dünyanın en uzun kanyonlarından Karanlık Kanyonu ve eşsiz doğa zenginlikleriyle de Kemaliye az bulunur bir yerleşme merkezidir.
***Kemaliye denilince ilk akla gelenler; doğal güzelliği ve yeşilliği, folkloru, tarihi evleri, soğuk suları (Kadıgölü ), Kemaliye ( Eğin ) halısı, dutu, cevizi ve balıdır.
Kemaliye'de halı dokumacılığının geçmişi, çok eskidir. Daha çok koyu renk zemin üzerine canlı renklerle, geleneksel motiflere bağlı kalınarak dokunur. İran ya da sine düğümü adı verilen ilme biçimiyle dokunan halıların bazılarında iran halılarının etkisi görülür. Dma'sinde 50x50 ya da 60x60 ilmek bulunan ince kalite halılardır.
    

 AYRINTILI HARİTA İÇİN ÜSTÜNE TIKLAYINIZ

 

Giriş ] Yukarı ]

Bu web sitesi ile ilgili soru veya görüşlerinizi hkuleli@ixir.comadresine gönderin.
Telif Hakkı © 2002 KEMALİYE.SEVGİSİ.COM
Son değiştirilme tarihi: 11/07/02